jak stworzyć skuteczny langing page

Landing Pages – jak generować leady za ich pomocą?

Biznes w Internecie rządzi się swoimi prawami. Jest to rynek o dużym nasyceniu łatwo dostępnych, nieograniczonych terytorialnie produktów i usług. Specyfika ta powoduje, że klienci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający, wymuszając tym samym doskonalenie oferty oraz kanałów dotarcia z nią do potencjalnych odbiorców. Do osiągnięcia tego wykorzystywanych jest wiele narzędzi marketingu internetowego. Dziś chcę przybliżyć efektywne wykorzystanie jednego z nich – landing pages. 

Krótkie przypomnienie

Lead – a właściwie lead sprzedażowy – każda teoretycznie zainteresowana produktem lub usługą osoba czy firma, która jest skłonna zostawić nam swoje dane kontaktowe

Landing Page – prosta strona docelowa, która ma realizować konkretny cel lub akcję. Może być nią pozyskanie leadów (lead generation) lub przekierowanie klienta na stronę docelową, na której będzie on mógł np. dokonać zakupu (click-through).

Jak pozyskać leady za pomocą landing page?

Użycie landing page powinno zależeć od specyfiki przedsiębiorstwa oraz założonego celu. Takim celem może być między innymi pozyskanie nowych odbiorców newslettera. Proces ten można bardziej zautomatyzować, jeśli dane z formularza kontaktowego z landing page spływają bezpośrednio do systemu CRM.

System automatycznie założy nowe konto potencjalnego klienta, uzupełniając je podanymi danymi teleadresowymi oraz tworzy potencjalnego leada w szansach sprzedaży, który nie umknie naszej uwadze. Rozwiązanie to jest o wiele efektywniejsze od tradycyjnej pracy wyłącznie w oparciu o klienta pocztowego.

Skuteczny langing page

Istnieje kilka cech, które powinny charakteryzować dobry, przemyślany i dopracowany landing page. Poniżej przedstawiam te najważniejsze.

Cel

Landing page powinien być zorientowany na osiągnięcie jednego, jasno zdefiniowanego celu, np. pozyskanie za pomocą formularza adresów e-mail do newslettera.

Chciałbyś zrealizować więcej celów? Stwórz oddzielny landing page dla każdego z nich – zogniskuj uwagę klienta, by skupił się na raz na jednej rzeczy.

Adresat

Landing page powinien być dostosowany do odbiorcy końcowego – osób prywatnych; dużych, małych lub średnich firm. Lepiej pokazać “skrojone” na miarę potrzeb oferty.

Zawartość

Landing Page, w zależności od potrzeb, może być krótki (mieszczący się praktycznie na jednym ekranie) lub dłuższy, zmuszający do scrollowania, aby zapoznać się z całością tekstu.

Co powinien zawierać dobry landing page?

Sekcja otwierająca

Sekcja ta powinna zawierać główną wartość oferowaną klientowi. Jej nagłówek powinien jasno precyzować, dlaczego się tu znalazł, co znajdzie. Jeśli tekst jest dłuższy, powinny znaleźć się w nim nagłówki wspierające, odnoszące się do contentu.

Call to action

Najlepiej w przypadku czytelnie opisanych przycisków, wyzwalających działanie użytkownika:

  • wywołujący formularz do wypełnienia np. “Zapisz się do newslettera!”

  • zachęcający i sygnalizujący dalszą część opisową np. “Dowiedz się więcej”

Referencje

Nic tak nie poprawia wiarygodności marki, jak społeczny dowód słuszności, wyrażony pozytywnymi opiniami o firmie, jej produktach i usługach. Stąd też dobrą praktyką jest umieszczanie takich opinii lub logotypów firm, z którymi współpracujemy.

Nagrody i certyfikaty

Nimi także warto się pochwalić. Zdobywają punkty wiarygodności firmy w oczach leada. 

Nawigacja

Zasadna przy długich landing pages. Zwiększa czytelność, pozwala zorientować się w zawartości, a niecierpliwym klientom od razu przejść do interesujących sekcji.

Formularz

Landing page stworzony po to, aby pozyskać leady zawiera obowiązkowo formularz do wypełnienia. Co do zasady, im krótszy, tym lepszy. Przemyśl i ogranicz liczbę pól, a zauważysz, że zostaną wypełnione częściej. Podobnie z checkboxami dotyczącymi zgód pod formularzem, jak najmniej i skonsultowane z prawnikiem. Najlepiej ograniczyć się do tej dotyczącej przetwarzania danych osobowych oraz do celów marketingowych. Zgody nie mogą być domyślnie zaznaczone.

Wersja mobilna

Urządzenia mobilne to nawet połowa ruchu na landing pages! W związku z tym strona powinna być równie dopracowana, jak ta do wyświetlania na komputerze. Dla lepszej czytelności może zostać okrojona o mniej istotne sekcje, jeśli w swojej podstawowej wersji zawiera dużo treści.

Thank you page

Strona podziękowania, która wyświetli się po zrealizowaniu celu np. wypełnieniu formularza. Należy leadowi powiedzieć, co się będzie dalej działo, np. skontaktujemy się w ciągu 24h.

Certyfikat SSL

“Zielona kłódeczka” przy adresie strony daje poczucie zabezpieczenia danych pozostawionych przez klientów. Jest to kolejny punkt dla wiarygodności firmy.

Analityka i testy A/B

Wszystko, co posłuży optymalizacji, jak podpięcie Google Analytics, czy testowanie różnych wariantów tego samego rozwiązania, pomaga w identyfikacji i naprawie słabszych obszarów, przyczyniając się do wyższej konwersji. Zmiany nie muszą być duże, czasami nawet zmiana kolor detalu może mieć znaczenie.

Jak wygenerować ruch na landing pages?

Najpopularniejsze i sprawdzone metody to:

  • indeksowanie w wyszukiwarce – dzięki zastosowanym w treści landing page słowom kluczowym

  • płatna reklama np. w Google Ads 

  • pozycjonowanie – jeśli to “stała oferta”

  • wpisy na blogu

  • media społecznościowe – luźne wpisy (odnośnik do landing page jako dodatek do wpisu) lub social selling (bardziej agresywne wyjście z ofertą do klienta)

  • email marketing – newsletter z call to action

  • cold mailing – do potencjalnych nowych lub obecnych klientów z informacją o ofercie

Podsumowanie

Wykorzystanie landing pages do pozyskania leadów sprzedażowych może być jedną z efektywniejszych dróg marketingu internetowego, na którą można się zdecydować. Warunkiem powodzenia kampanii promocyjnej opartej o landing page jest jej właściwe przeprowadzenie – od pomysłu, jasnej definicji zakresu i celu, przez wykonanie strony, po dotarcie z nią do grupy docelowej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Natalia

Natalia

Właścicielka kilku sklepów internetowych. Prywatnie zwariowana mama dwójki kotów oraz miłośniczka gotowania.

Sprawdź potencjał i nowe możliwości, jakie oferuje Ci Comoveo CRM!

14 dni za darmo, bez zobowiązań