jak stworzyć dobrą ofertę

Jak stworzyć ofertę przykuwającą uwagę?

Ofertę firmową może napisać każdy. Jednak stworzenie dobrej oferty, czyli takiej, która przykuje uwagę klienta na chwilę dłużej i zaowocuje nawiązaniem współpracy – jest swoistą sztuką, którą warto posiąść. Jak zatem powinna wyglądać oferta idealna? Już podpowiadamy!

  1. Oferta powinna być podsumowaniem

Zazwyczaj, przed przygotowaniem oferty, prowadzisz z klientem mniej lub bardziej ciekawe rozmowy, podczas których dowiadujesz się, czego klientowi potrzeba i na czym mu zależy. To w ich trakcie klient powinien dowiedzieć się maksymalnie dużo na temat świadczonych przez nas usług, proponowanych produktów. Sama oferta powinna być podsumowaniem wcześniej przekazanych informacji, ich syntezą, a nie dokumentem, z którego klient dowiaduje się “nowości”, wszystkiego od podstaw. Klient powinien tak naprawdę już wcześniej wiedzieć, czego ma się spodziewać po zawartości naszej broszury, czy prezentacji.

  1. Zadbaj o estetykę

Brzmi banalnie, ponieważ w ofercie powinna być najważniejsza jej treść. Jednak klient kupuje oczami, co wymiernie przekłada się na odbiór Twojej oferty.

Niedopracowana estetyka lub w ogóle brak szaty graficznej przekazanego dokumentu wpływa na odbiór Twojego przedsiębiorstwa – skoro Twoja wizytówka, jaką jest oferta, nie wygląda profesjonalnie, to taki pogląd może zostać przełożony na całą firmę!

  1. Krótko, a treściwie

Zarzucanie klienta ścianą tekstu na każdej stronie, czy slajdzie nie jest najlepszym pomysłem. Taki dokument jest męczący i trudny w odbiorze, a co za tym idzie – niewiele osób zechce poświęcić swój czas na dogłębne analizowanie jego zawartości.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ograniczenie się do wypunktowania najważniejszych kwestii – niemal hasłowo, unikając zbytniego rozpisywania się. Świetnym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju ilustracje, niewielkie tabele lub wykresy, towarzyszące prezentowanej treści.

  1. Opowiedz klientowi o jego firmie i jego potrzebach

Jeśli chcesz komuś coś zaoferować, w przesłanym przekazie nie “skupiaj się” na sobie, rozpisując się na kolejnych stronach na temat własnej firmy, historii, czy wyznawanych wartościach. Te informacje są ważne, powinny jednak zostać skondensowane do krótkiego i wyrazistego przekazu, który pozostawia znacznie więcej pola na narrację skierowaną do klienta. Opowiedz mu o jego aktualnej sytuacji, wynikających z niej potrzebach, które jesteś w stanie zaspokoić, doprowadzając klienta do zamierzonego przez niego celu. 

Pokaż klientowi jego korzyść, jaką odniesie ze współpracy z Tobą.

  1. Wyróżnij się konkretem

Klient nie chce i nie potrzebuje banału, zapełniającego żmudnie kolejne strony tekstu. Sztampa w stylu “X lat doświadczenia w branży”, “dbamy o wysoką jakość”, czy “podchodzimy do każdego klienta indywidualnie” jest czymś, co wydatnie zwiększa objętość każdej oferty, jednocześnie nic do niej nie wnosząc – na etapie oferty każdy jest właśnie taki. Zdecydowanie lepiej jest pokazać konkretne dokonania, czy osiągnięcia, które wymiernie przedstawią korzyść ze współpracy z nami, np. “w ciągu ostatniego roku dokonaliśmy 20 wdrożeń, nie przekraczając budżetu”, “dzięki wdrożeniu nowego systemu kontroli jakości, udało nam się zmniejszyć ilość reklamowanego towaru z 34% do 3%”.

Te wartości powinny być wybrane z “większego koszyka”, dostosowując je każdorazowo do potrzeb klienta i wybierając około 3 do opisania. Dzięki temu pokazujemy kilka osiągnięć, jednocześnie nie zarzucając nimi klienta i dając się łatwo zidentyfikować przez pryzmat oryginalnych osiągnięć.

  1. Podaj te informacje pod sam koniec prezentacji oferty

Pozwól klientowi w pierwszej kolejności zaspokoić ciekawość dotyczącą tego, co chcesz mu zaoferować, a dopiero później powiedz kilka słów o swoim przedsiębiorstwie. Dzięki temu zabiegowi klient chętniej przeczyta, co Twoja firma sobą reprezentuje.

  1. Pokaż, że masz plan działania

Poza opisem samego rozwiązania, warto również rozpisać timeline, który wyraźnie pokaże klientowi przebieg współpracy. Pozwoli mu to zorientować się w długości całego procesu zakupowego i realizacji, a także wyraźnie zaakcentuje poszczególne kroki Waszej współpracy, np. kolejne spotkania, podpisanie umowy, poszczególne etapy realizacji, aż do sfinalizowania przedsięwzięcia.

Pokaże Twoje pełne i kompleksowe przygotowanie do obsługi właśnie tego zlecenia.

  1. Zadbaj o referencje

Jeśli masz taką możliwość, pochwal się referencjami. Pokażesz w ten sposób, że jesteś godnym zaufania kontrahentem. Możesz je pokazać w formie “papierowej” lub przekazując kontakt do współpracującego klienta, który może przychylnie wypowiedzieć się na temat Waszej współpracy.

  1. Zaprezentuj swój zespół

Za realizację zamówienia będą odpowiedzialni konkretni ludzie. Warto, jeśli wyrażą na to zgodę, umieścić ich zdjęcie oraz napisać kilka słów o nich w ofercie, pokazując klientowi, kto będzie dla niego wykonywał pracę.

  1. Pokaż wachlarz możliwości

Jeśli Twoja firma może rozwiązać problem klienta na kilka sposobów, warto rozwinąć ten najbardziej optymalny, pokazując go jako tą główną ofertę, z którą przychodzisz, a jednocześnie zasygnalizować istnienie innych ścieżek. Jeśli klient będzie nimi bardziej zainteresowany, możesz je rozwinąć i w pełni zaprezentować na kolejnym spotkaniu.

Podsumowanie

Jak widzisz, stworzenie dobrej oferty nie jest rzeczą oczywistą i rozmija się z tym, jakiego typu dokumenty zwykle są przesyłane potencjalnym zainteresowanym. Oferta w takim wydaniu przestaje być dokumentem uniwersalnym, opracowanym raz przez dział marketingu, niezmiennym do momentu wprowadzenia nowych produktów lub usług. Staje się szytym na miarę garniturem, który pasuje na konkretną osobę, a w tym przypadku do konkretnej firmy, którą chcesz pozyskać do współpracy. Wkładając więcej wysiłku, możesz więcej zyskać. Pozwalając by klient słuchał o sobie, swoich potrzebach i oczekiwaniach, zwiększasz swoje szanse na jego pozyskanie.

Jeśli temat ofert Cię zainteresował, serdecznie zapraszamy do lektury drugiej części wpisu (ukaże się niedługo na blogu), z której dowiesz się, czy i kiedy wysłać swoją ofertę klientowi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Natalia

Natalia

Właścicielka kilku sklepów internetowych. Prywatnie zwariowana mama dwójki kotów oraz miłośniczka gotowania.

Sprawdź potencjał i nowe możliwości, jakie oferuje Ci Comoveo CRM!

14 dni za darmo, bez zobowiązań