praca zdalna - jak efektywnie pracować z domu

Jak skupić się na pracy, pracując z domu?

Praca z domu to świetne rozwiązanie dla wielu osób – pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach, można zdobyć pracę w firmie z innego miasta bez konieczności przeprowadzki… Jednak tak jak wszystko, tak również praca zdalna ma drugą, ciemniejszą stronę medalu.

Pracowanie z domu pomimo swoich wszystkich zalet, przy złej organizacji bywa trudne. W domu jest bowiem mase rzeczy, które nas rozpraszają. Idąc do biura odcinamy się od naszych domowych spraw i teoretycznie skupiamy się tylko na pracy. Pracując z domu bez określonych zasad szybko pogubimy się i zamotamy wśród domowych obowiązków oraz rozpraszaczy.

Oto 7 kroków do efektywnej pracy w domu

Jak efektywnie pracować z domu? – opracowanie infografiki

Zorganizuj sobie miejsce do pracy

Miejsce jakie sobie zorganizujesz do pracy będzie w znaczący sposób wpływało na Twój komfort. Praca 8 godzin na niewygodnym krześle oraz przy zagraconym biurku raczej nie wpłynie na Ciebie pozytywnie.

Praca z domu może być 100 razy przyjemniejsza niż w biurze. W końcu to ty decydujesz gdzie i kiedy pracujesz. Wykorzystaj to! Zorganizuj sobie wygodne miejsce, przy którym swobodnie będziesz mógł rozłożyć się z komputerem, dopasuj wysokość krzesła do biurka lub stołu tak abyś nie krzywił sobie każdego dnia kręgosłupa.

Zrób listę zadań, które chcesz wykonać

Często gdy mamy dużo na głowie trudno nam się skupić na jednej konkretnej rzeczy. Wciąż myślimy aby o niczym nie zapomnieć, zaraz zająć się tym i tym… Czujemy się przytłoczeni ogromem rzeczy do zrobienia i w efekcie końcowym mało co jest zrobione.

Ustalenie dobrego planu działania to podstawa efektywnej i satysfakcjonującej pracy. Aby przygotować taki plan wypisz wszystkie zadania, które chcesz zrobić w ciągu dnia oraz najbliższych kilku dni. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i doskonale wywiążesz się ze swoich zobowiązań. I najważniejsze! Zapisując zadanie do zrobienia odciążysz mózg od zbędnych myśli, które w kółko w stresie przypominały Ci o wszystkim czym musisz się zająć, blokując Cię z tym co jest tu i teraz do zrobienia.

Fajnym rozwiązaniem do tego jest system Comoveo CRM – możesz w nim zaplanować zadania, zapisać notatki i w odpowiednim czasie dostać przypomnienie. Jak już pewnie miałeś okazję przekonać się, zapisywanie wszystkich zadań oraz złotych myśli na kartkach papieru jest słabym rozwiązaniem. Zawsze akurat gdy są potrzebne często się gubią…

Pamiętaj! Prościej i bezpieczniej jest się skupić na zadaniach gdy są dobrze uszeregowane niż próbować spamiętać wszystko.

Ustal godziny pracy

Pracując z domu teoretycznie cały czas jesteś w pracy. Jeżeli jasno nie określisz czasu ile pracujesz – od do – Twój rytm dnia będzie zaburzony a ogólna satysfakcja będzie spadała.

Pozbądź się rozpraszaczy

Trudno jest skupić się na pracy gdy znajomy akurat zaczął do nas pisać na Messengerze, ulubiony youtuber robi właśnie live na Instagramie albo zaczyna się nasz ulubiony serial w telewizji.

Gdy pracujemy z domu bardzo łatwo jest nam ulec pokusie i odłożyć pracę na drugi plan – nikt nas przecież zaraz nie pouczy tak jak byłoby to możliwe gdybyśmy pracowali w biurze.

Aby efektywnie pracować musisz pozbyć się wszystkich rzeczy, które Cię rozpraszają. W przeciwnym razie będziesz wybijał się z rytmu pracy i tracił dużo czasu na rozrywkę.

Zrób sobie przerwę na gimnastykę

Pracując od wielu godzin, coraz trudniej jest się skupić oraz kreatywnie myśleć, powoli dochodzą do tego nerwy oraz narastające zmęczenie – chyba każdy tak ma, prawda? Co robisz gdy tak się dzieje? Dalej pracujesz czy kończysz pracę i zasiadasz przed telewizorem?

Świetnym sposobem na odpoczynek w trakcje pracy jest 30 minutowa gimnastyka. Przez ten czas organizm ma szansę zregenerować się, odprężyć i ponownie zebrać siły.

Zasilanie energii

To co jesz i pijesz wpływa na Twoją energię oraz koncentrację. Aby mózg mógł pracować na pełnych obrotach warto abyś podczas pracy co jakiś czas podjadał sobie jakąś zdrową przekąskę, warzywa, owoce oraz odpowiednio się nawadniał.

Ustal kilka zasad z domownikami

Praca z domu gdy w tym samym czasie przebywają inni domownicy bywa trudna… szczególnie kiedy domownicy ciągle zawracają nam głowę i wymyślają zajęcia – „Mamo pobaw się ze mną, nudzi mi się”, „Kochanie odgrzej mi obiad”, „Weź wyprowadź psa bo mi się nie chce”…

Jeżeli w Twoim domu jest podobnie, musisz określić jasne reguły, w przeciwnym razie będzie Ci trudno skupić się na pracy. Wytłumacz swojej rodzinie, że pomimo tego iż jesteś w domu tak naprawdę jesteś w pracy i nie mogą Ci ciągle przerywać pracy.

Przetestuj bezpłatnie Comoveo CRM – system do pracy zdalnej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Natalia

Natalia

Właścicielka kilku sklepów internetowych. Prywatnie zwariowana mama dwójki kotów oraz miłośniczka gotowania.

Sprawdź potencjał i nowe możliwości, jakie oferuje Ci Comoveo CRM!

14 dni za darmo, bez zobowiązań